
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 9 V |
| Output Current | 700 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Quiescent Current | 300 µA |
| Max Frequency | 250 kHz |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 250 kHz |
| Max Input Voltage | 48 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Duty Cycle | 100 % |
| Function | Step-Down |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
